Tirdzniecības tarifi varētu izraisīt IKEA cenu kāpumu, saka mazumtirgotājs Davosā

IKEA lielākā franšīzes ņēmēja izpilddirektora komentāri izskanēja laikā, kad uzņēmumi gatavojas lielākiem tirdzniecības maksājumiem Trampa prezidentūras laikā.

Zviedrijas mēbeļu multinacionālā kompānija IKEA labprātāk vēlētos, lai tirgotajām precēm tiktu piemēroti pēc iespējas mazāki muitas tarifi, pirmdien aģentūrai Reuters sacīja tās izpilddirektors Jespers Brodins.

IKEA lielākā franšīzes ņēmēja – Ingka – vadītājs runāja Pasaules ekonomikas foruma ikgadējā sanāksmē Davosā, Šveicē, kad viņš brīdināja par tirdzniecības nodevu ietekmi uz patērētājiem.

Ingka pārvalda IKEA veikalus 31 valstī un nodrošina 90 % no IKEA pārdošanas apjoma pasaulē.

“Mēs, un es domāju, ka, iespējams, visi starptautiskie uzņēmumi gūst labumu no saskaņotiem tarifiem, ja tā var teikt, un patiesībā, jo mazāk, jo labāk, jo galu galā jebkurā valstī ar tarifiem pastāv risks, ka jums kā uzņēmumam tas būs jānodod klientiem,” teica Brodins.

Izpilddirektors norādīja, ka augstā inflācija un augstās procentu likmes pēdējos gados ir “postoši” ietekmējušas patērētājus, lai gan viņš uzsvēra, ka tagad pieprasījums uzlabojas.

“Mēs esam diezgan optimistiski noskaņoti attiecībā uz perspektīvām, un mēs jau redzam pārmaiņas, kad cilvēki atgriežas, es teiktu, normālā patēriņa situācijā,” viņš teica.

Brodina komentāri izskanēja brīdī, kad pirmdien mainījās Baltā nama atslēgas, Donaldam Trampam dodot zvērestu kā 47. ASV prezidentam.

Uzņēmumi visā pasaulē gatavojas iespējamai ietekmei, kas saistīta ar Trampa protekcionistisko tirdzniecības nostāju.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā republikāņu partijas līderis īpaši solīja atbalstīt ASV ražošanu, draudot ar tarifiem ārvalstīs ražotām precēm.

“Donalda Trampa ierosinātā tarifu palielināšana, kas tiek skaidrota kā pasākumi tirdzniecības nelīdzsvarotības koriģēšanai un Amerikas Savienoto Valstu rūpniecības nozaru aizsardzībai, var būtiski mainīt starptautiskās tirdzniecības attiecības un piegādes ķēdes ar ievērojamām sekām Eiropas Savienībai,” Euronews vēlēšanu laikā sacīja LSE Granthama pētniecības institūta profesora asistents Aurelijēns Sosē.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps ierosināja piemērot tarifus 10-20 % apmērā visām no ārvalstīm importētajām precēm, palielinot šo nodevu Ķīnai līdz 60 %.

Tarifi var paaugstināt preču cenas patērētājiem, kas iepērkas pāri robežām, ja importa izmaksas uzņēmumi nespēj absorbēt.

Ja protekcionisma tirdzniecības politika izraisa ražošanas izmaksu kāpumu, arī uzņēmumi var izvēlēties noteikt augstākas cenas saviem produktiem.

Neraugoties uz tarifu iespējamo ietekmi, Brodins pirmdien sacīja, ka viņa patiesās bažas rada klimata pārmaiņas.

“Joprojām pastāv mīts, ka pielāgošanās klimata pārmaiņu mazināšanai radīs ekonomiskus zaudējumus, IKEA esam konstatējuši, ka ir pilnīgi pretēji,” viņš teica.

“Mēs esam šeit, lai tiktos ar citiem kolēģiem un uzņēmumiem, valdību vadītājiem, lai paātrinātu pārmaiņas, jo pasaule šajā jautājumā nerīkojas pietiekami ātri.”

IKEA apņemšanās ievērot ilgtspējas principus jau iepriekš tika rūpīgi pārbaudīta pēc tam, kad Greenpeace veiktā izmeklēšana apsūdzēja uzņēmumu bezatbildīgā mežu izciršanas praksē.

Zviedrijas uzņēmums tomēr apgalvo, ka tas “strādā pie tā, lai krasi samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un piesaistītu un uzkrātu oglekli, izmantojot mežsaimniecību, lauksaimniecību un produktus”.

Spread the love

Pievienot komentāru